Přeskoč navigaci


 Hospodaření energií 

Oblast:  OBCHOD ENERGIÍ |  ELEKTŘINA |  ROPA |  ZEMNÍ PLYN |  TEPLO |  PEVNÁ PALIVA |  BIOMASA |  VODA |  OZE |  NZE |  REGULACE |  KNIHOVNA |  BUDOVY |  KONFERENCE |  PREZENTACE |  VOLNÁ MÍSTA

Místo pro reklamu partnera

 
Přihlášení (Nový účet)
 
 
Jméno:
Heslo:
 
OBCHOD ENERGIÍ

Zvýší se dramaticky cena elektřiny v roce 2008?

Klkešťový ampérmetr
Klkešťový ampérmetr
V loňském roce 2006 vznikla, při kladenské komoditní burze také burza energetická. Očekávalo se, že  cena elektřiny by měla stagnovat nebo se snížit. Ale nestalo se tak. Elektřiny je na celosvětovém trhu spíše nedostatek než přebytek. Cenu energie a energetických surovin např. uhlí výrazným způsobem ovlivňuje bouřlivý  průmyslový rozvoj  v Číně, která polyká statisíce tun paliva a TWh (terawatt hodiny) energie. Tyto a další skutečnosti  zřejmě ovlivňují  také cenu elektřiny v českých zemích.

   A tak,  po loňském 17% nárůstu ceny elektřiny,  také  v letošním roce obchodníci firmy ČEZ připravili pro občany ČR nemilé překvapení ve formě avizovaného nárůstu ceny elektřiny ve výši cca 24%.  Vzali si snad vzor od obchodníků se zemním plynem, kteří v předloňském roce požadovali zvýšení  ceny plynu o  cca  25%?  Vrcholoví manažeři ČEZU tímto opatřením očekávají  dorovnání cen elektřiny na ceny  platné  v průmyslově nejvyspělejších  státech bývalé 15 evropské unie,  kde občané mají podstatně vyšší příjmy než jsou příjmy cca 80 procent občanů ČR.

    Pro občany i podnikatele to znamená dramatické  zdražení, které se v případě výrovbích organizací odrazí jistě také v konečných cenách výrobků. 

    Cena elektřiny na burze se týká především tzv. "silové" elektřiny,(přenos), která tvoří přibližně 40% celkové  energie  dodávané konečným zákazníkům. Její cena spolu s cenou stanovovanou regulačním úřadem  nakonec v průměru bude  pro konečného spotřebitele podle jednotlivých tarifů úměrně nižší.  Například v loňském roce podle tiskového mluvčího firmy ČEZ znamenal 17%  nárůst nákupní ceny silové elektřiny v průměru 7,9% nárůst konečné ceny pro konečné odběratele (zákazníky).

    Nicméně průměrné hodnoty  nemohou dát konečný přehled skutečného nárůstu cen elektřiny v jednotlivých sazbách. Například domácnosti, které použivají tzv. dvousazbovou sazbu (den, noc(vysoký a nízký tarif)  sazba D45 -   elektřina se používá  pro ohřev vody, vaření a vytápění zaplatí zřejmě od příštího roku 2008 mnohem více peněz než v roce letošním a to až o 8,3%.  Při odebraném průměrném  množství elektřiny v této sazbě cca  7500 kWh/rok v pásmu nízkého tarifu a 600 kWh/rok v pásmu nízkého tarifu tento nárůst může podle analýz,  zpracovaných energetickými odborníky, představovat až 3 500 Kč/rok.

   Jejinou možností jak eliminovat  tento, pro odběratele, negativní  nárůst je realizovat  důsledně zásady energetického řízení spotřeby(managementu) a hospodaření energií např. v souladu ze zákonem č.406/2000 Sb.  a  optimálně volit  sazby elektřiny a hodnoty hlavních jističů. Cenu elektřiny z velké části ovlivňuje tzv. stálý měsíční plat  za  rezervovaný výrobní a přenosový  výkon.  V sazbách pro domácnosti je udáván  proudovou jednotkou hlavního jističe (pojistky(ek)) instalovaným před elektroměrem.  

     Redakce portálu www.infoenergie.cz. doporučuje čtenářům provést odbornou kontrolu potřebné proudové hodnoty hlavního jističe měřením a následným  provedením optimalizace této hodnoty. Přesnější optimalizaci však dnes brání dodavateli definované definované a vyráběné  proudové řady jističů  např. 6 A, 10A, 16A, 20A 25A, 32A......  Mezilehlé hodnoty nejsou pro domácnosti dodavateli energií povoleny.

    Měření odobíraného elektrického  proudu například mohou provádět revizní technici elektro vybavení příslušnými měřícími přístroji, případně alianční partneři distributorů energie jejichž seznam naleznete např. na portálu www.infoenergie.cz.

Diskuze: Zvýší se dramaticky cena elektřiny v roce 2008?
2007-12-14 10:19 karel zdražení el. en. v r2008

  Poslední aktualizace: 23.10.2007 09:33
Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na
infoenergie@azol.cz
® Henergie 25.4.2007