Přeskoč navigaci


 Hospodaření energií 

Oblast:  OBCHOD ENERGIÍ |  ELEKTŘINA |  ROPA |  ZEMNÍ PLYN |  TEPLO |  PEVNÁ PALIVA |  BIOMASA |  VODA |  OZE |  NZE |  REGULACE |  KNIHOVNA |  BUDOVY |  KONFERENCE |  PREZENTACE |  VOLNÁ MÍSTA

Místo pro reklamu partnera

 
Přihlášení (Nový účet)
 
 
Jméno:
Heslo:
 
OBCHOD ENERGIÍ

O energetickou burzu a prodejní ceny elektřiny v ČR vyšší o 15% , se zajímá evropská komise.

Energetická burza  nastavila pro první  krůčky  začátku obchodování  s elektřinou  jako Pevnou část kontraktu na dodávky elektřiny pro rok 2008 zafixuje na cca  50,4 EUR/MWh (kurs 28,35Kč/EUR) 12.7.2008) 1430 Kč/MWh. Cena  elektřiny pro rok 2008  byla vypočtena z průměrných německých cen elektřiny (českému občanovi může být líto, že průměrné české platy nejsou stejně jako ceny elektřiny odvozovány od průměrných platů německých),  od  ní byla  odečtena  cena za přenos elektřiny z České republiky  do Německa a do Rakouska.  Cena  elektřiny pro  příští rok  se v současné době obchoduje  za  cca  55 EUR/MWh. České ceny  stanovením fixní částky na burze  již  byly téměř dorovnány na  ceny  německé.   Obchodníci i obyvatelé  v   okolních zemí  platí za  elektřinu ještě více než je plánovaná cena na rok 2008 v ČR.. Například  Slováci zaplatí v roce 2008 62 EUR/MWh. Vyšší ceny elektřiny  jsou také  v Polsku a Maďarsku.

Od zahájení provozu burzy  se uvažuje, že  se také současně s kontrakty pro rok 2008 bude obchodovat s elektřinou pro rok 2009.  Pro tento rok  pravděpodobně  zůstane elektřina volně obchodovatelná.  

Po zveřejnění této strategie pronikly do ČR na počátku měsíce července r.  2007 informace, že  energetická evropská komise uvažuje o prověření, zda přechodná fixace ceny elektřiny v ČR  pro příští rok není v rozporu s principy fungování vnitřního trhu EU.  Vznikající energetická burza v Čechách   si  tak bude muset v Bruselu obhájit stanovení pevné ceny elektřiny 1430 Kč/MWh  pro příští rok 2008.  Evropská komise totiž hodlá posoudit, oznámené určení jedné ceny odpovídá pravidlům pro fungování vnitřního trhu EU. Pokud ČR šetření nevyhoví, zahájí proti nám řízení pro porušení evropského práva. To může skončit až u soudu v Lucemburku a následně vysokou pokutou.

"Stanovení ceny hodláme prošetřit. Záleží hlavně na důvodu, který k tomu v Česku vedl, a ten zatím oficiálně neznáme," řekl Ferran Tarradellas Espuny, mluvčí eurokomisaře pro energetiku Andrise Piebalgse. Podle vyjádření  pana  Espunyho není Brusel principiálně proti fixaci cen. "Cenový strop se ale musí odvíjet od situace na trhu, nemůže ho jen tak stanovit nějaká instituce," řekl Espuny. "Musí být také splněny dvě podmínky - zajištění takzvané univerzální služby, tedy že proud bude dostupný všude, a ochrana nejzranitelnějších zákazníků. V opačném případě může být regulace cen nelegální," dodal.

Tyto dvě podmínky nesplnily například Francie a Španělsko, proti nimž komise již zahájila trestní proceduru. Ty údajně svou univerzální regulací cen za energie poškozují nejchudší zákazníky na úkor nejbohatších. To se týká jak podniků, tak domácností. A toto zřejmě bude komise prověřovat  na české energetické  burze.

Podle  sdělení pražské energetické  burzy však  fixní cena  1430Kč/MWh  bude stanovena pouze na dobu jednoho měsíce od zahájení provozu  a cena elektřiny,  po tomto zahajovacím období, pro rok 2008 a 2009 bude stanovena podle nabídky a poptávky. Výsledná cena kontraktu, tedy průměrná cena elektřiny pro příští rok 2008 a pro rok 2009, pohyblivá bude.

     Jedna složka ceny bude vznikat na burze a druhá bude pevná (cena elektřiny,  kterou stanovuje energetický regulační úřad). Tato konstrukce by podle šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martina Peciny antimonopolnímu úřadu  neměla vadit. "Je to jakýsi technický postup a v tom já bych problém neviděl," řekl  Českému rozhlasu Pecina. "Podstatné je, abychom elektřinu nekupovali přes burzu za fixní cenu," dodal s tím, že čas pro případný zásah jeho úřadu nastane po zahájení obchodování.

Z uveřejněné  fixní částky pro prodej elektřiny pro rok 2008 vyplývá, že  elektrická energie  pro velké odběratele  meziročně zdraží o cca 15 %.  Domácnosti zaplatí za elektřinu v průměru sazeb   podle  předběžného odhadu o deset procent více, než v roce 2007.

 

 

Diskuze: O energetickou burzu a prodejní ceny elektřiny v ČR vyšší o 15% , se zajímá evropská komise.
Diskuze neobsahuje žádné příspěvky.

  Poslední aktualizace: 20.8.2007 16:44
Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na
infoenergie@azol.cz
® Henergie 12.7.2007