Přeskoč navigaci


 Hospodaření energií 

Oblast:  OBCHOD ENERGIÍ |  ELEKTŘINA |  ROPA |  ZEMNÍ PLYN |  TEPLO |  PEVNÁ PALIVA |  BIOMASA |  VODA |  OZE |  NZE |  REGULACE |  KNIHOVNA |  BUDOVY |  KONFERENCE |  PREZENTACE |  VOLNÁ MÍSTA

Místo pro reklamu partnera

 
Přihlášení (Nový účet)
 
 
Jméno:
Heslo:
 
OBCHOD ENERGIÍ

Tarif COMFORT ČEZ a.s. finanční přínos nebo ztráta českým domácnostem?

Trafo elektrárenského bloku 1
Trafo elektrárenského bloku 1
ČEZ - energetický gigant ve výrobě a prodeji elektřiny, s  ročními miliardovými zisky,  připravil od roku 2007 pro své konečné spotřebitele "milý"  dárek. Jedná se o   jednoduchý trik, kterým vydělá stovky miliónů ročně.  Ty pochopitelně nezaplatí  nikoho jiný než   větší část občanů České republiky.

.

A jak to funguje v praxi?   Trik je velmi jednoduchý a podrobně je popsán brožuře  "Oranžový průvodce", kterého od Čezu obdržel spotřebitel elektřiny.  Odborné  texty,  tisknuté na kvalitním papíře,  asi většina spotřebitelů, bez přečtení,  zahodila do koše.  Zásadní chyba, která z Vašich  peněženek přesune,  dodavatelům energie združených ve skupině ČEZ například od domácností v sazbě D 02    zbytečně téměř  o 357 Kč za rok více.  

V  oranžové brožuře ČEZ sděluje spotřebitelům elektřiny, že   prodává stejný produkt(elektřinu)  ve třech produktových řadách a v různých cenových relacích.

 

 Poř.č.  Název produktové řady stálý plat (jistič 3x25A) 
 1. Exclusive(čti ekskluziv)   65,45 Kč/měsíc
 2.  Comfort (čti komfrT(anglicky))  47,60 Kč/měsíc
 3.  Basic       (čti bejzik)  35,70 Kč/měsíc
 tab. Platí pro rok 2007 a sazbu D02

 

Rozdíl v těchto řadách je zejména v tom, že se platí různě vysoké měsíční paušálníé částky v oblasti  silové elektřiny  například v sazbě v domácnostech používané nejčastěji  D02 s hlavním jističem před elektroměrem o proudové hodnotě 3x25A viz. tabulka. 

Například roční rozdíl ceny mezi sazbou Exclusive a Basic  je 357Kč. 

Elektřinu používá většina lidí  celý život a tak např. za   50 let  by tento rozdíl, dle cen r. 2007, činil 17 850Kč. Jistě, pro někoho je to velká částka pro někoho zase malá, ale pokud si  uvědomíte, že: ( "pouze" od 1 milión spotřebitelů   firma ČEZ  takto získá  za 50 let částku 17 850 000 000 Kč (17,85 miliard Kč).  tj. za rok 357 000 000 Kč),  zjistíte, že pro firmu ČEZ to zase tak malé příjmy nejsou.  Je pravda, že za tyto peníze získáváte  o proti základní řadě Basic v ostatních dvou řadách  další výhody.  

V oranžové brožuře, se  také  dozvíte, že  Vaše domácnost, odebírající elektřinu od energetické skupiny ČEZ (střední Čechy, západní Čechy severní Čechy, východní Čechy, severní Morava),  byla automaticky zařazena do střední cenové třídy - produktová řada COMFORT. 

Co je to vlastně tarif  COMFORT?  Tento tarif podle brožury  obsahuje "širokou škálu doplňkových služeb" například:  

-Za místní  hovorné si můžete zavolat na zákaznickou linku!  - Toto by mělo  být  automaticky  zdarma! 

- Můžete využívat některou z forem elektronické fakturace.

- V ceně je i písemná korespondence s ČEZem

.

V porovnání s produktem Basic Vás vyjde, v sazbě D02 (jistič 3x25A)  na stálém platu, ročně, produktová řada Comford, o  142,80 Kč dráž - při stejných cenách odebraného množství elektrické energie.     Pokud nechcete tuto vyšší částku platit musíte zavolat na

Zákaznickou linku ČEZu  840 840 840, která by  Vás měla stát místní hovorné. Na tomto čísle se můžete s tarifem COMFORT rozloučit.  Pokud to neuděláte, podporujete ČEZ trik: Oproti minulému, před COMFORTNÍMU  období, ČEZ tak, díky zavedení produktu COMFORT, získává každoročně a téměř bezpracně od každého miliónu odběratelů navíc  142 800 000 korun. 

Kolik je asi v ČR odběratelů,kteří se automaticky stali členy onoho COMFORTního klubu, aniž o tom vědí?  Mohli by to být tak 3 až 4  milióny spotřebitelů elektřiny.  A to neuvažujeme skutečnost, že některé domácnosti mají více odběrných míst např.  byt, rodiný dům, chalupu, chatu, garáž .   Je to  neuvěříte, ale je to pravda!

Po zavolání na zákaznické centrum   operátorka, každému zájermci, potvrdí  výše uvedenou pravdu a   proto  je vhodné ji hned(aby volající nemusel znovu platit poplatky za hovor)  požádat  o provedení  změny z tarifu COMFORD  na tarif BASIC. A  to je  prozatím zdarma.

Zákazník by měl platit méně  a až  někdy v budoucnu (změna odběratele při úmrtí, projem nebo převodem bytu, změny jističe před elektroměrem, při přerušení dodávky elektřiny  a pod.)   budou zákaznící  ČEZ  telefonicky kontaktovat  zaplatí 40,-Kč a to v době bezplatných zákaznických linek!    V době internetu je však  výhodnější  se zákaznickým  energetickým  střediskem komunikovat elektronickou poštou(e-mailem) - tato komunikace je zatím zdarma.  

.  

Pokud tomu nevěříte,  zavolejte  na zákaznické číslo 840 840 840 zvolte kód nula - ostatní služby a budete se divit!

.

Spotřebitelé  elektřiny  však dnes mají i jinou možnost. Mohou si vybrat jiného dodavatele elektřiny. 

.

Odběratelů elektřiny  zejména  na jižní Moravě a v jižních Čechách,  kterým distribuuje(dodává) a prodává elektřinu firma E.ON., se výše uvedené skutečnosti netýkají.  U firmy E.ON a.s. , se díky kvalitní práci Energetického sdružení obcí a měst podařilo  dohodnout, že produktové řady nebudou zavedeny a  volání na zákaznickou linku je stejně jako komunikace e-mailem je zdarma. Nebylo by možné, aby se tvůrci cen firmy ČEZ vypravili na zkušenou k německé firmě E.ON a.s.?  

Diskuze: Tarif COMFORT ČEZ a.s. finanční přínos nebo ztráta českým domácnostem?
2007-11-08 17:51 Slávek Tarif
2008-01-08 13:24 ana tarif cez

  Poslední aktualizace: 8.10.2008 07:55
Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na
infoenergie@azol.cz
® Henergie 23.8.2007